Obserwacja zjawisk zachodzących w atmosferze za pomocą doświadczeń. Nabywanie przeświadczenia o ważnym znaczeniu deszczu dla roślinności i zdrowia ludzi.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
Opracowała: mgr Brygida Ociepka Publiczne Przedszkole w Jemielnicy.
Temat bloku: Witaj wiosno.
Temat dnia: Skąd się bierze deszcz ?
Tematyka programowa:
- obserwacja zjawisk zachodzących w atmosferze za pomocą doświadczeń,
- nabywanie przeświadczenia o ważnym znaczeniu deszczu dla roślinności i zdrowia ludzi.
Cele ogólne:
- wyjaśnienie znaczenia deszczu dla roślin i ludzi,
- kształcenie uważnego słuchania,
- ćwiczenie wyobraźni i logicznego myślenia,
- wzbogacanie wiedzy na temat zjawisk zachodzących
- w przyrodzie.
Cele szczegółowe:
- zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu,
- uświadomienie ważności deszczu w życiu codziennym,
- przestrzeganie przed kontaktem z gorącą wodą,
- dziecko wie jak powstaje deszcz,
- dziecko zna znaczenie słowa meteorolog ,
- dziecko wie jak zachowuje się woda i inna ciecz w naczyniu,
- dziecko potrafi określić pogodę.
Metody: słowna, oglądowa, ruchowa, aktywizująco-twórcza, działalność dzieci.
Formy: grupowa, indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: czajnik z gorącą wodą, szklanki, przykrycie, obrazki, napisy do globalnego czytania, kaseta, parasole, kalendarz pogody,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Słuchanie piosenki , ,Pada deszczyk pada" — nawiązanie do tematyki zajęcia.
2. ruchowa organizacyjno-porządkowa - „Parasolki"
· Przy dźwięku muzyki dzieci tańczą, cieszą się słońcem
· Przy dźwiękach deszczu dzieci chowają się pod parasolkami.
3. Pytanie- skąd bierze się deszcz ? - z chmury
· Jak powstają chmury ?
· Jak myślicie czy woda potrafi unosić się do góry ?
· Kiedy my widzimy, że woda unosi się do góry ?
· Woda w przyrodzie też paruje, ale co się dzieje z tą parą ?
4. Pokaz ze szklanką i gorącą wodą oraz talerzykiem.
5. Obserwacja pary wodnej, osadzanie, skraplanie się jej na talerzyku.
6. Wyjaśnienie powstania chmury — para z rzek, jezior, morza, kałuż (na podstawie obrazka).
7. Rozmowa na temat przeprowadzonego doświadczenia. Przestrzeganie przed zabawami z gorącą wodą.
8 .Zabawa ruchowa:
· przeskakiwanie przez kałuże (małe obręcze) przy piosence o deszczu.
9. Zabawa ruchowa: „Chmura" — dzieci to kropelki robią koło coraz większe, aż koło pęka, a kropelki wirują na ziemię.
„Chmurko nasza mała rośnij będziesz duża całe
Chmurka rosła rosła jak już deszczu dużo miała
To w kropelkach na ziemię spadała."
10. Czytanie globalne napisów: pada, kropelka, palto, parasol.
11. Rozmowa na temat rodzajów deszczu.
Jakie dzieci znają rodzaje deszczu ?
· Słuchanie nagrania deszczu - różnego rodzaju ulewa, burza, mżawka, kapuśniaczek.
12. Pytanie: Skąd ludzie wiedzą, że np.: jutro będzie deszcz? Jak się nazywają ci którzy badają zjawiska w powietrzu, atmosferze
· Wyjaśnienie słowa meteorolog: ludzie badający pogodę.
13. Pokaz kalendarza pogody
· zaznaczenie pogody wczorajszej i dzisiejszej ,
· przypomnienie sobie dni tygodnia.
· Zapowiedź zaznaczania pogody przez cały tydzień w celu obserwacji wiosennej pogody.
14. Obserwacja zachowania się wody w butelce, szklance pod różnym kątem nachylenia.
15. Rysowanie poziomu wody w różnych naczyniach.(na przygotowanych wcześniej kartkach)
16. Oglądanie prac dzieci – ewaluacja – rozmowy na temat powstawania chmur.
17. marsz przy muzyce.
Wyrazy do globalnego czytania:
PARASOL
PADA
KROPLA
PALTO